Главная arrow Наш город arrow Достопримечательности arrow Храм, що діяв протягом всієї своєї історії. Церква на цвинтарі
Храм, що діяв протягом всієї своєї історії. Церква на цвинтарі Печать
Автор Газета "Лидер"   
27.07.2010 г.

Жон-Мироносицька церква була збудована невідомим автором в першій половині XIX ст.

Із архівних матеріалів відомо, що у 1820 році було розпорядження міністра духовної і народної освіти князя Голіцина на використання коштів із міських сум на закінчення будівництва церкви на цвинтарі в Охтирці.

Розташована культова споруда на восьмій сотні на вул. Менжинського (в Охтирці досі існує поділ міста на сотні, який склався в середині 17 ст. - з часів слобідського козацького полку). Після жовтневої революції храм був постійно діючим і не закривався.

Церква названа на честь жінок-мироносиць, сестер Марії та Марфи і Марії Магдалини, які, за біблейськими текстами, прийшли до печери, в якій покоїлось тіло розіп'ятого Христа, щоб змастити його ароматними маслами, але Ісус воскрес, і його вже в печері не було. Ці жінки раніше учнів Христа стали сповіщагл всіх про його воскресіння. Третя неділя після Паски присвячується пам'яті жінок, які носили миро, які пішли за Христом в його земному житті і не залишили його після смерті.

Церква і дзвіниця, яка стоїть окремо, складають архітектурний ансамбль, для якого характерна класична частина і логіка форм.

Церква в плані представляє собою рівнобічний хрест, в основі якого лежить кубічний об'єм. У верхній половині прямокутних виступів гілок хреста є великі півциркульні віконні пройми, що переходять у горизонтальний руст, який накриває з верху до низу кожну сторону хреста. З центру піднімається низький, широкий, гладенький барабан з 8 арочними, рідко поставленими вікнами і низьким конічним куполом, що закінчується мініатюрною кулеподібною голівкою. Діаметр купола майже 8-метрів, висота - 14 метрів. В західній частині церкви розташовані хори. У храмі панікадило художнього лиття і двохярусний іконостас з позолоченими Царськими вратами. На стінах церкви - олійний живопис, де зображені євангелісти, між вікнами - зображення апостолів. З заходу до церкви прибудована невелика цегляна низька паперть.

Дзвіниця, що стоїть окремо, має нетрадиційне рішення і являє собою квадратну в плані споруду зі сторонами в 4 метри і висотою майже 10 метрів. Конструктивну основу складають кутові пілони з гладкими стінами між ними. На пілони опирається широка карнизна частина, яка вирішується простими горизонтальними тягами з шатровим дахом, що завершується кулею. Два пілони декоровані рельєфними фільонками і колами, виконаними із штукатурки. Стіни між пілонами не сягають карнизної частини, в результаті чого верх дзвіниці між пілонами відкритий, наскрізний.

Жон-Мироносицька церква має досить незвичний символ над входом. Тут зображене «всевидюще око» Господа.

■ Марія ПОЛІЩУК, методист туристсько-краєзнавчого напрямку ОМЦДЮТ

 
on_110720.gif

bezp.gif

Реклама
Реклама

express.gif

Реклама
Реклама

voda_230320.jpg

electro.jpg

Реклама
Загрузка...

Реклама