Реклама

влажн.:

давл.:


Главная arrow Разделы arrow Местные новости arrow Город arrow Алєксєєв VS Бублик. Освітні питання призвели до розбрату між містом та районом
Алєксєєв VS Бублик. Освітні питання призвели до розбрату між містом та районом Печать
Автор ГородА   
11.06.2019 г.
16 травня на брифінгу відділу освіти міста мер Ігор Алєксєєв вказав, що навчання мешканців інших населених пунктів невигідно Охтирці.

Проблему потрібно терміново вирішувати, бо на кожного учня витрачаються кошти міського бюджету, а об'єднані територіальні громади(ОТГ) не спішать розстібати свої гаманці.  Мова йшла, насамперед, про дітей з поблизу розташованих сіл. 

Роман Бублик, голова Чернеччинської об'єднаної територіальної громади (ЧОТГ) відразу відреагував заявою, що 17 травня депутати сільради прийняли рішення про задоволення окремих фінансових претензій міста. Тому навчати дітей цієї ОТГ, місту якраз таки вигідно.Крім того, доведено, що більшість батьків «умовно сільських школярів», насправді  працюють та (або) проживають в Охтирці. Тобто ситуація неоднозначна. 

Опоненти розуміють що конституційне право на освіту неможливо порушувати, але якщо грошей немає, то й виконуватися воно буде, так, як і більшість законів в Україні. Тому досягнути консенсусу вигідно обом сторонам. 

А от вигідно чи ні - навчати сільських дітей в місті? Свою думку аргументує Ігор Алєксєєв. 

Алєксєєв І.Ю.:

- Головна теза публічного виступу Романа Бублика  щодо вигідності навчання сільських дітей у міських закладах для бюджету Охтирки є неточною. І загалом стаття сповнена неточностей та помилок, які мимоволі чи навмисно, вводять читача в оману.

В питанні освіти ми не шукаємо вигоди. Просимо сільські громади (і по закону, і по справедливості) відшкодувати витрати, які пов'язані з навчанням. Сума на одного учня, яку на рік виділяє місто усім добре відома - 5,2 тис. грн.

Якби ми мали зайві гроші, або якби питання стосувалося одного-двох випадків... Наразі мова йде про 4,7 млн. грн., і їх десь потрібно знайти. Тому ми звернулися до ОТГ з аргументованим проханням виділити кошти, необхідні для забезпечення навчання дітей з сільською реєстрацією у місті.

Навіть, якби усі громади 100-відсотково профінансували витрати, то й в такому випадку вигоди ми б не отримали ні на копійку. Просто б різницю вартості навчання (між коштами, виділеними з державного бюджету, та повною вартістю навчання) відшкодовували ОТГ, а не громада міста. 

Дуже добре, що депутати Чернеччинської сільської ради проголосували за виділення фінансування для дітей ОТГ. Правильний і відповідальний вчинок. Але з незрозумілих причин суму необхідну на утримання школяра вони чомусь зменшили на свій розсуд. При чому платять за одну частку  дітей з реєстрацією у ЧОТГ 80%, за другу частку таких самих дітей 40%.  Підстави, які стали підґрунтям прийняття подібного рішення і подібних цифр незрозумілі. Місто несе витрати 100%, а нам їх погоджуються компенсувати у іншій кількості - де логіка? 

Звідки, на думку депутатів ЧОТГ,  брати різницю, наприклад, за харчування? З батьків? Чи сільським дітям недосипати каші? Чи годувати поки вистачить перерахованих коштів?

Таким чином, навіть з урахуванням рішення депутатів ЧОТГ питання лишилося, на жаль, невирішеним. 

У такій ситуації казати, що тепер місто вже отримує суттєву вигоду, м'яко кажучи, неправда.

Стосовно порад, озвучених у статті, як місту слід шукати кошти. Думка про те, що ми десь можемо отримувати додаткові гроші, але не хочемо - абсолютна маячня. Повернемося до організації навчання - фінансування якого складається з 2 частин.

Перша частина - кошти субвенції з держбюджету. Її ми отримуємо, незалежно від місця реєстрації учня. Сума ця стала 11 тис. грн. Ні ми, ні посадовці району на розміри суми не впливають.

Однак, річ у тім, що виділених грошей не вистачає. Бо ніколи держава не фінансує потреби на 100%. Тому виникає друга складова вартості навчання - кошти з місцевого бюджету. В Охтирці це 5 200 грн. на школяра. Дані витрати не компенсуються субвенцією, тому про них і тільки про них ми  ведемо мову. 

Ставити питання, як його ставить Роман Бублик - чим більше учнів, тим більше грошей - помилково. Насправді, все у точності до навпаки. Для міського бюджету - чим більше учнів, тим більше витрат. Тому що потрібно дофінансовувати різницю у балансі між наданими коштами у вигляді субвенції та реальними потребами. 

Стосовно, виказаної думки щодо економічної вигоди від об'єднання міста зі Старою Іванівкою. Ми вже давним-давно, за 4 роки до Чернеччинської ОТГ, на прямих відносинах з держбюджетом.

Від об'єднання отримаємо тільки додатковий головний біль. Навіть з урахуванням дотацій ми витратимо у рази більше ніж можуть дати з Києва. Бо прийдеться розбудовувати інфраструктуру в селах, де цим не займалися десятиріччями. 

Втім, ми не проти об'єднання зі С.Іванівкою, бо не все вимірюється грішми. Запрошували їхніх представників декілька разів. Навіть на ринку ловили тамошнього  голову.  Останній раз домовилися про зустріч. Приїхали експерти з Сум, з облдержадміністрації. Чекаємо - а представника з села нема! Телефонуємо. То поламався, то в лікарню когось треба терміново везти. По факту не приїхав, бо скоріш за все, люди там не хочуть об'єднання... або їх керівники?

Ми хочемо, вони - ні, і мають на це право. От тільки не треба водити нікого за ніс - об'єднання ж добровільне. Не хочете, і на здоров'я. Мабуть, мешканцям С.Іванівки все подобається так, як є. 

Про навчання дітей з інших регіонів у статті сказано, нібито законодавством не прописаний механізм. Знову неправда. Механізм прописаний. І ми ним неодноразово користувалися. У спілкуванні з ЧОТГ довели, що не порушуємо Конституцію. Досі нікому не відмовили в освітніх послугах. Але питання по відшкодуванню витрат міського бюджету піднімали й будемо піднімати. 

Стосовно того, що у селі є люди, які працюють у місті... Відповім питанням: а скільки людей, які зареєстровані у м. Охтирка працюють у Києві, Харкові  і т.д., в Польщі, Чехії ? Ми ж не просимо у поляків гроші за те, що українці там працюють? Доки вони зареєстровані у нас, будуть отримувати усі гарантовані їм права та пільги, будемо нести за них відповідальність і захищати їхні інтереси.

Якщо розвивати тему - де зареєстрована ЧОТГ? Куди сплачує податки? В Чернеччину! А де розміщується? В Охтирці! Інфраструктурою користується чиєю? Охтирською! Тобто за аналогією, нам потрібно претендувати на відрахування ЧОТГ? Це ж нонсенс! Або - діти військовослужбовців, з частини у Климентовому. Виявляється за логікою чернеччинських депутатів нам слід звернутися за відшкодуванням витрат в район, бо батьки дітей несуть службу не в місті?!

Ми так не робили й не робитимемо! Бо дотримуємося, в першу чергу, духу закону. Невдоволення ОТГ я розумію, донедавна віддавати гроші місту за навчання не доводилося. Але прийдеться перебудовуватися - іншого виходу немає. 

Аргументи «раніше так не було», і навіть «в країні немає поширеної практики» для мене непереконливі.  Є витрати,які мають бути профінансовані. Ну, не повинен мешканець міста утримувати когось за свій рахунок - це основна теза. 

Ми охоче йдемо договорюватися, прислухаємося до чужих думок... але повинна бути порядність. Витрачені гроші необхідно або компенсувати, або не користуватися тими послугами, які перевищують ваш бюджет. В усьому іншому проблем немає. 

Хоч у нас навчаються 346 дітей з району, нам не доводиться тіснитися. Проектна потужність навчальних закладів міста перевищує потреби Охтирки  на 1000 чоловік! Якщо закриються ще деякі школи (при цьому буде заощаджено карколомні суми - електроенергія, тепло, комунальні послуги), все рівно дефіциту місць, навіть з урахуванням майбутніх школярів, ми не побачимо. Поки тільки 2 школи укомплектовані до проектної потужності: ЗОШ №№1, 5. 

Роздуми над підвищенням ефективності організації навчального процесу, над тим, як зберегти від закриття чергові школи примусили звернутися до ОТГ з проханням про відшкодування витрат. 

Теж саме з дитячими садочками. На 100 місць у нас претендує 150 містян. Попит у 1,5 разів перевищує можливості. Але у той час, коли мешканці міста «на вулиці», садочки відвідують 139 дітей з району!  При цьому ОТГ не мають намірів оплачувати витрати Охтирки. Хоча на відміну від шкіл, ДНЗ 100-відсотково утримуються за рахунок міського бюджету. Ситуація абсурдна - мешканець міста за рахунок своїх податків утримує садочок, щоб його відвідували інші.

Відтепер: до формування груп з числа дітей містян мова про зарахування районних мешканців у садочок - не підніматиметься.

Ми не боїмося приймати непопулярні, але корисні для громади міста заходи. Але шукаємо порозуміння і завжди готові до діалогу.

Є у нас подібне просте, дієве рішення і по школам, яке попри саботування цивілізованого вирішення фінансового питання з боку ОТГ, компенсує витрати міського бюджету.

Ми припиняємо дотувати в наших  школах і садочках харчування дітей, не зареєстрованих у місті. В садочках раніше було 40 на 60, в школах 50 на 50. Тепер різниця впаде на плечі батьків від яких їхня громада відмовилася. Містяни не постраждають.

Так от ця сума (тільки за харчування) у 1,5 разів перевищить гроші, які «проголосували» чернеччинські депутати.

Ми розуміємо, який великий тягар впаде на плечі сільського мешканця, від якого відвернулося ОТГ. 700-800 грн у місяць! У такій складній ситуації ми обираємо інтереси містян, бо владу нам дали мешканці міста, вони з нас і будуть питати.

 

Підготував Андрій Міхєєв

 

 

 
onclinik_010719.gif

bezp.gif

doma.jpg

Реклама

express.gif

Реклама
Загрузка...

Реклама