Главная arrow Наш город arrow Достопримечательности arrow ГЕТЬМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК - ЗАПОВІДНА ПЕРЛИНА СУМЩИНИ
ГЕТЬМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК - ЗАПОВІДНА ПЕРЛИНА СУМЩИНИ Печать
Автор Газета "Город А"   
19.11.2009 г.

Гетьманський національний природний парк було створено на території Великописарівського, Тростянецького та Охтирського районів відповідно до Указу Президента України №273 від 27.04. 2009 року. Розташований він у поймі Ворскли, його довжина сягає близько 120 км.

Загальна площа території Парку становить 23360,1 га, у тому числі 11673,2 га складають землі, вилучені в установленому порядку та надані Парку у постійне користування, і 11686,9 га - землі, включені до його складу без вилучення у землекористувачів. На теренах нашого району територія Парку складає 11640,5 га, у тому числі 5893 га земель постійного користування та 5747,5 га земель без вилучення у землекористувачів.

Парк є державним об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення, він належить до державної власності і підпорядкований Міністерству охорони навколишнього природного серидовища України. У минулому одна іх найчистіших річок Європи -Ворскла - сьогодні потребує захисту від згубного впливу людського фактору.

Гетьманський національний природний парк було створено з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Парк розділений на чотири зони. Заповідна зона призначена для збереження, охорони і відновлення найбільш цінних природних комплексів Лівобережного лісостепу. Зона регульованої рекреації!' призначена для короткострокового відпочинку та оздоровлення населення. Зона стаціонарної рекреації призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів та інших об'єктів обслуговування відвідувачів Парку. Господарська зона призначена для проведення господарської діяльності, спрямованої на виконання завдань, поставлених перед Парком.

На території Парку в Охтирському районі виявлено близько 400 видів рослин, серед яких є види, занесені до Червоної книги України. Це, зокрема, косарки тонкі, пальчатокорінник Фукса, рябчик руський, шейцерія болотна, гладіолус тонкий, зозулинець болотний, а ще декілька типових і рідкісних угрупувань Зеленої книги: формація латаття білого, латаття сніжно-білого та глечиків жовтих. Також виявлено понад 260 видів комах та тварин, серед яких джміль моховий, жук-олень, махаон, немозина, поліксена, п'явка медична, сорокопуд сірий (занесені до Червоної книги України), а ще мінога українська, журавель сірий, горностай та видра річкова (занесені до Європейського Червоного списку).

У межах Охтирського району до складу Парку входить лісовий масив на піщаній терасі лівого берега річки Ворскли площею 41 га природного походження сосни звичайної. Він, до речі, є найстарішою лісовою екосистемою Лівобережної України. Його вік сягає близько 210 років. Ця ділянка входить до складу урочища "Литовський бір", де ростуть рослини, занесені до Червоної книги України: мутін собачий, сон чорніючий та сон-трава чорніюча. Заповідне урочище "Литовський бір", загальна площа якого складає 911,3 га, було повністю передане Парку в постійне користування державним підприємством "Тростянецьке лісове господарство".

До складу Парку входить одне з найбільших боліт зони Лівобережного степу - Бакирівське. Його площа складає 1947,9 га. На території колишнього гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Бакирівський", який увійшов до складу Парку, росте близько 60 видів лікарських рослин.

Для охорони Парку було створено службу державної охорони природно-заповідного фонду, на яку покладено завдання здійснювати охорону диких тварин і місць їх перебування, забезпечувати порядок використання природних ресурсів, попереджувати незаконні рубки лісу, здійснювати заходи з метою запобігання виникнення пожеж, а також охороняти природні комплекси.

За порушення Правил охорони та використання територій і об'єктів природно-заповідного фонду передбачена адміністративна відповідальність за статтею 91 КупАП, яка передбачає накладення штрафу від З до 8 НМД на громадян та від 5 до 10 НМД на по садових осіб з подальшою конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушень та незаконно добутих природних ресурсів. Протоколи про адміністративні правопорушення направ ляються до суду за місцем проживання порушників.

У своїй роботі працівники Парку пере довсім керуються Законом України "Про природно-заповідний фонд України" та Положенням про Гетьманський національний природний парк. Постановою КМУ №521 від 21 квітня 2008 року затверджено такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохо ронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України.

Так, наприклад, у відповідності цих такс:

- за випалювання сухої водно-болотної рослинності - за 1 га 20 тис. грн.;

- за влаштування загат на водних об'єктах -1 кв.м площею - 20 грн.;

- за самовільне викорис танняводи (водозабір) -за 1 куб.м - тарифна вартість води збільшена в два рази;

- за проїзд транспорту (крім доріг загального користування) по території Парку: мопеда, мотоцикла - 25 грн.; легкового автомобіля - 40 грн.; вантажного автомобіля - 55 грн.; важкої транспортної техніки - 70 грн.; техніки на гусеничному ходу - 85 грн.;

-за самовільне використання земельних ділянок під:

1) розробку корисних копалин -1 кв.м площі -170 гри.;

2) Копання траншей, ям - 25 грн.;

3) будівництво постійної споруди -1 кв.м - 200 грн.;

4) облаштування сміттєзвалища - 1 кв.м - 51 грн.;

5) облаштування автостоянки - 1 машина - З0 грн.;

6) використання під садово-огородні ділянки - 100 кв.м площі - 300 грн.;

- за покинуту річ (банку, пляшку тощо) -З грн. за одиницю;

- за знищення або по-шкодження інформаційно-охоронних та нших знаків на території Парку стягується шкода за 1 одиницю - 390 грн., за шлагбаум -1150 грн.

Також затверджені такси за самовільне вирубування дерев, знищення або пошкодження лісових культур та молодняку, знищення або пошкодження трав'яного покрову, незаконне полювання та знищення тварин і таке інше.

У разі вчинення на території Парку екологічних злочинів, винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

І.І. Лябах, інспектор Охтирського відділення Гетьманського національного природного парку

 
on_110720.gif

bezp.gif

Реклама
Реклама

express.gif

Реклама
Реклама

voda_230320.jpg

electro.jpg

Реклама
Загрузка...

Реклама