Коли ми думаємо про мертвих - згадуємо живих: прадідів, батьків, бо схожі ми на них.
Мої прадіди не повернулися з фронтів війни, але рідним завжди хотілося, щоб у нашій родині був "свій фронтовик". Таким для нас став офіцер-танкіст, справжній фронтовик Іван Максимович Камзел. На жаль, тепер був, бо цього року, буквально за кілька днів до всенародного свята - Дня Великої Перемоги - зупинилося серце героя - одного з небагатьох охтирчан - учасників бойових днів, для кого війна не пахла тилом, не перебувала в обозі, а рвалася снарядами і кусалася кулями на передовій.
Чотири місяці минуло, як Іван Максимович на вічному безсмертному п'єдесталі поруч з дружиною, трьома їхніми дітьми, певно, за одним столом з колишніми однополчанами, чию незриму присутність ми відчуваємо, щоразу проводжаючи поглядом журавлиний ключ.
Івана Максимовича більше немає поруч, але пам'ять про нього живе в нашій пам'яті, у спогадах.Мені поталанило, що доля дарувала мені щиру дружбу з ветераном. Чим можу віддячити йому за мирне небо? Тільки розповіддю, яким він був. Це немов запізнілі квіти -на місце вічного спочину героя.
Щороку 9 травня,скільки себе пам'ятаю, ми зустрічалися на урочистостях у центрі міста. Тоді у дворі родинної оселі, де живуть мої дідусь і бабуся, піднімали келихи тільки шампанського (бо так вирішив, Іван Максимович) за перемогу, за пам'ять, за майбутнє. Звичайно, співали пісень воєнних літ і обов'язково відому "День Победы", причому ніхто не приховував сліз: ні сивочолий бойовий офіцер-танкіст, ні мої дідусь з бабусею, що виросли сиротами, ні мої батьки, ні я.
І щороку, наче вперше, ветеран розповідав про війну, як сам чотири рази горів у танку, як тяжко поранений, стікаючи кров'ю, лише скреготав зубами від безсилля і розпачу, бо не міг допомогти друзям. Як зимував просто у бойовій машині при тридцяти градусному морозі, коли стіни тимчасового притулку покривалися сантиметровою памороззю. Як було застряли в болоті, а німецький солдат прогулювався зверху по броні. Кожен орден, кожна медаль на святковому піджаку мого героя була підтвердженням тим, як казав Іван Максимович, фронтовим будням.
Ветеран пригадував: "Коли розпочалася війна, мені йшов вісімнадцятий рік. Я, як і багато моїх ровесників, так і не пізнавши дівочої ласки і любові, добра від людей, не побачивши принад світу,став воїном, солдатом, захисником Вітчизни. Ми, юні, дали клятву на вірність рідній землі. Пообіцявши, що не пошкодуємо ні крові, ні молодості, ні життя,аби лише вберегти батьківщину, своїх співвітчизників від фашистського поневолення. Це зараз дехто з молодих-нерозумних говорить, що ми даремно проливали кров на фронті, краще б нас переміг фашист, і що ми жили б як у Німеччині. Так може говорити лише той, хто жодного разу не бачив смаленого вовка".
Пам'ять Івана Максимовича міцно тримала події війни, тож він згадував буквально: "Боже, як страждали наші солдати, стоячи в окопах по коліна в воді. Як їх обливав дощ,замітали сніги, прасували бомбами ворожі літаки. Але оборонці не допускали й думки, що можна віддати бодай клаптик рідної землі, свій народ на поталу ворогу. Вони не думали про смерть, не боялися її чорного покривала, бо знали,що мають жити, аби громити фашиста. У перерві між боями солдати і офіцери, покурюючи махорочку, мріяли про той щасливий час, коли закінчиться війна, усі заживуть радісно і щасливо. Буде вічне свято і добро на землі, а ті воїни, які відміряли чималий відрізок свого життя, просили молодих: "Коли нас не буде, ви зустрінете світло нового дня, будь ласка, порадійте за нас, візьміть і наші непрожиті дні".
«Чотири рази за війну я горів у танку. Останній раз у 44-му вже в Румунії. Пригадую той останній свій бій. На нас сунули німецькі танки, не знаю, скільки їх було, але не бачили краю. Двох ми з екіпажем підбили, а потім ворожий снаряд влучив у нас. Не пам'ятаю, як я увесь у крові, наче підранений кабан, вибрався з палаючої машини. Мені відірвало руку, очі заливало солоною рідиною, я чув, як кричали,волали про допомогу мої товариші. Не пам'ятаючи себе від болю, страху,розпачу, звалився з танка. За хвилину пролунав вибух - мої друзі загинули"...
Я чимало прочитав про грозове минуле. Дивися художні, документальні фільми, не раз доводилося слухати спогади фронтовиків, але сприймаю кляту війну тільки так, як про неї оповідав Іван Максимович, і горджуся, як і вся моя родина, що у нас був "свій ветеран".
Доля у нього дуже не проста. Усе життя тяжко працював, поховав дружину, пішли з життя невиправдано рано усі його троє дітей, серед них син - бравий полковник. А ветеран продовжував жити на радість онукам і правнукам. Іван Максимович обирався депутатом міської ради і активно працював у міській раді ветеранів. Практично до останньої хвилини (і це не перебільшення!) допомагав місцевому сільгосппідприємству доглядати за овочевим полем. Після поранення йому ампутували праву руку, але колишній солдат не здався - усе життя проїздив на автомобілі, та так вправно,що жодного разу не потрапляв у ДТП. Як він постійно повторював, що не має права коритися долі і повинен жити і за тих своїх однополчан, які молодими пішли за небокрай.
... Минулого року наша традиційна зустріч, на жаль, уже не відбулася. Тоді несподівано після виступу на міському мітингу біля пам'ятника загиблим охтирчанам (це було останнє всенародне звернення до людей), Івану Максимовичу стало зле. Почало давати збої серце майже дев'яносторічного солдата війни. Запропонували медичну допомогу - відмовився. Пересиливши біль, сів за кермо власного автомобіля, як колись бойової машини, і подався додому. А уже вранці Іван Максимович був у полі. Пізніше зателефонував моїй мамі, з якою підтримував особливо теплі стосунки, весело заявивши, що це тимчасове непорозуміння незабаром мине і вони, як завжди, за келихом шампанського надолужать прогаяне і ще поспівають фронтових та українських народних пісень.
... Ми готувалися наступного квітня відзначати його 90-річчя. Іван Максимович мріяв у ресторані зібрати за великим столом чисельну свою родину, друзів, колишніх колег. Не судилося. Але усі, хто знав ветерана, будуть пам'ятати про його подвигу Великій Вітчизняній війні, його не менш героїчне трудове життя, його щиру допомогу і підтримку.
Мабуть, варто у нашому краєзнавчому музеї облаштувати хоч невеличку експозицію, присвячену герою-танкісту, зберігши для нащадків його особисті речі, нагороди. Переконаний- Іван Максимович Камзел на це заслужив! Це потрібно нам, живим!
Владислав Розторгуєв, студент-журналіст СумДУ
|