Цій людині судилося народитися 1 квітня - у День сміху (хоча тоді, у 1912 році, такої традиції в нас ще, мабуть, не існувало). Але життя піддало його суворим і, що вже точно, далеко не смішним випробуванням. Цими днями йому могло б виповнитися100 років, але, на жаль, прожив він лише 55...
Mова йде про відомого в минулому охтирського актора Олександра Гнатовича Майбороду.Напередодні його ювілейної річниці ми зустрілися з донькою митця - Ніною Олександрівною Мороз, яка поділилася з нами своїми спогадами про батька. Звичайно, цей матеріал у жодній мірі не претендує на повноту описання життєвого і творчого шляху нашого земляка. Мета його зовсім інша: показати, якою людиною був Олександр Майборода. Як кажуть, щоб пам'ятали...
Отже, родом актор був із сусідньої з нами Харківщини, але ще в юності переселився до Охтирки.Тут Олександр знайшов любов усього свого життя - свою дружину Мілю (Меланію Степанівну) і створив сім'ю. 1935-го народилася його єдина дочка Ніна.Оскільки ж нашого героя змалку приваблювали мистецтво, пісня, сцена, то звідси й вибір професії: у довоєнний час О.Г. Майборода працював завідуючим клубом,що на 8-й сотні, а також актором наявного тоді в Охтирці професійного театру.Його творче зростання перервало жахіття війни. Через серйозні проблеми із зором Олександра Гнатовича не призвали до діючої армії. Проте життя на окупованій території теж було, м'яко кажучи, не мед. Насамперед, дошкуляв жорстокий голод. Доводилося буквально з дружиною на руках (Меланія Степанівна мала інвалідність через хворі ноги) ходити по навколишніх селах: там було легше якось перебитися. "Війна, - з гіркотою згадувала той час Ніна Олександрівна,- наздоганяла нас всюди, куди б ми не йшли: то обстріли, то бомбардування... В нашому охтирському будинку постійно жив тільки дідусь, який тоді робив на"млині" (нинішній комбінат хлібопродуктів). Саме це нас трохи виручало. А ще іноді пригощали... німці: то шоколадку дадуть, то бутерброд". Повоєнні часи теж були не з легких, тим більше, що охтирськии театр невдовзі вольовим рішенням тодішньої влади перевели до Чорткова Тернопільської області. Туди (принаймні, на певний час) поїхало й чимало наших акторів,включаючи Олександра Майбороду. На Західній Україні тоді було неспокійно.Наприклад, одного разу, коли митець пізно ввечері повертався з репетиції додому, його зустрів якийсь чолов'яга з ліхтарем в руках: "Ти хто?" -"Актор, йду з репетиції" - "Ну, йди, йди...". Яким же було здивування охтирчанина, коли у вечір прем'єри він побачив у першому ряду партеру того самого нічного незнайомця!
Приблизно через рік слобожанин повернувся додому. Тут у нього відразу виникли труднощі з роботою:адже професійного театру, та й взагалі можливості працевлаштування у сфері культури, в Охтирці тоді не існувало. Довелося скласти екзамен на бригадира-путійника і піти працювати на залізницю, що обслуговувала КХП (в народі - "млин").Аби прогодувати родину, тяжко працював фізично, і це декого дивувало: "З таким голосом тягає шпали!" А голос Олександр Гнатович справді мав вражаючий: його могутній бас порівнювали з ревом літака! За спогадами його доньки, митець мав веселу, товариську вдачу і його часто запрошували в гості.Так от, як бувало заспіває він своєї улюбленої "Ой, летів орел, летів сизий, та й під небесами...", то часом аж буквально лампи тухли!
А ще О.Майборода зберіг свою відданість сцені. Майже щодня після роботи він ішов на репетиції театру, тепер уже самодіяльного. Зіграв багато ролей, (переважно, головних) в українській музично-драматичній класиці. Наприклад, у відомих п'єсах"Тарас Бульба", "Наталка Полтавка" (роль виборного), "Запорожець за Дунаєм", "Назар Стодоля", "Наймичка", "Катерина" (останні 3 за творами Тараса Шевченка). Однак йому чудово вдавалися і чисто драматичні ролі, приміром,Мартина Борулі в однойменній постановці. Саме цю складну роль Олександр Гнатович вважав для себе найважчою: "Мішки тягати й то легше!" Після цієї вистави, згадує донька, актор приходив додому "весь мокрий".Погодьтеся, самовіддачі цього "аматора" могли б повчитися чимало сучасних артистів-професіоналів! Крім того, як артист і людина Олександр Майборода відзначався винахідливістю (наприклад, забувши якесь слово з пісні,міг на ходу придумати нове, а одного разу, впавши через слабкий зір до оркестрової ями, навіть це зумів обіграти собі на користь!). Підтримував дружні стосунки з колегами-театралами, особливо з режисером Яковом Акимовичем Майтюренком та актором Костянтином Семеновичем Сегедою. Щиро любив рідних - дружину, дочку,онучок. Коли його онучка Таня, що тоді навчалася у міській музичній школі,блискучо зіграла на одному з виступів бетховенівського "Сурка", і про це написали в газеті, розчулений артист зробив вирізку і носив її з собою до кінця своїх днів.
На жаль, кінець цей уже наближався... "Не турбуйтеся про мене, - жартував Олександр Гнатович, - у мене бичаче серце і житиму я довго!". Проте величезні навантаження (важка робота, часом виснажливі репетиції) таки далися взнаки.Організм актора здав і той був змушений надовго лягти в лікарню, де, до речі,не розставався з улюбленою скрипкою. 14 грудня 1967 року одного з кращих представників охтирської акторської гільдії не стало. Що ж залишилося після нього? Зіграні ролі, не дуже численні фотографії (на жаль, кінозйомка вистав тоді, очевидно, не практикувалася), добра пам'ять. А ще - нащадки: дочка,онучки, а тепер вже й правнуки. Між іншим, згадана вище онука актора Тетяна нині викладає гру на скрипці у музичній школі. А значить Майбородиному творчому роду таки дійсно нема переводу!
Михайло Трофименко
|