Головна arrow Наше місто arrow Земляки arrow Герой із Качанівки
Герой із Качанівки Печать
Автор Газета "Лидер"   
26.04.2010 г.

Розповідь про земляка - Андрія Дехтяренка

Все далі відходить у часі вічна - Велика й Священна війна... І хочеться мені розповісти про свого земляка, Героя Радянського Союзу Андрія Миколайовича Дехтяренка, іменем якого і названа вулиця в селі Качанівці. Пригадую, єдиний примірник повісті, який пощастило десь дістати, перечитували та передавали в Качанівці від хати до хати. Це була книжка Бориса Полєвого «Повість про справжню людину», яку зачитували так, що ледь проглядав текст. Ми з повним правом пишалися своїм земляком Андрієм Дехтяренком. Він у неймовірно складних умовах зумів вивезти товариша на велику землю, який викинувся на парашуті з підбитого літака у нерівному бою.

Голодний, скалічений пілот Олексій Маресьєв у лютий мороз вісімнадцять днів і ночей добирався до своїх, адже приземлився на окупованій території. Дехтяренко був льотчиком високого класу. Політ до загубленого у лісових хащах сільця був надзвичайно складним, адже літак треба було вести непомітно для гітлерівців, територія була окупована ворогом. Літак потрібно вести низько над землею по долинах і руслах річок, і посадити на лід лісового озерця.

Ще важчим видався зворотній шлях, адже маневрувати, ухилятись від ворога Андрієві довелося у тісній кабіні «У-2», де поруч Лежав тяжкохворий товариш. Взагалі під час Великої Вітчизняної війни Дехтяренко був один із найдосвідчених повітряних асів, який наганяв жаху на фашистів. На борту його літака красувався гордий заклик: «За Батьківщину!» На його рахунку більше двох десятків знищених ворожих літаків. Загинув він 1942 року у липні місяці, вступивши в нерівний бій з кількома німецькими винищувачами в районі селища Демонське на Новгородщині, де пожив декілька днів до виходу Указу про присвоєння йому звання Героя Радянського Союзу.

А ще пам'ятаю художній фільм «Повість про справжню людину», який демонстрували безліч разів у нашому старенькому колгоспному клубі, який був завжди переповнений. У першому ряду серед глядачів неодмінно сиділи шановані старенькі батьки Андрія - Микола Карпович і Марія Леонтіївна. Приходили вони як і багато інших на символічне побачення з сином. Провели вони на смертну битву чотирьох своїх синів. Двоє воювали і загинули в небі, третього підстерегла ворожа куля на землі. Наймолодший помер від ран невдовзі після війни.

Марія Леонтіївна прожила довге життя. Гордо й мужньо несла вона ім'я матері. її запрошували в трудові колективи, зустрічатися з дітьми в школах. На запрошення мешканців селища Демонська побувала там у гостях, поклала квіти до пам'ятника синові.

Свято зберігала листи від Олексія Маресьева з Москви. Він її називав другою своєю українською матір'ю та обіцяв обов'язково навідати село, де мешкав його товариш. І та зустріч не забарилась. В 60-х роках, напередодні Дня Перемоги відбулася довгождана зустріч. І ось, кортеж машин підкотив до двору. Нарешті гість ступив на поріг і мати задріботіла на зустріч. Олексій Петрович обняв, поцілував стареньку, витер непрохану сльозу. «Спасибі вам мамо, за сина Андрія, він був не тільки моїм другом, а й учителем. Пишаюсь, що мені випала доля воювати з ним крило до крила. Він не жалів себе». Такою була та коротка зустріч. Але Маресьєв встиг побувати на підприємствах в колгоспах, зустрічався із школярами та молоддю. Відвідав величний пам'ятник - Курган бойової слави. Тут у степу височить постать Матері. У грубих селянських чоботях, домотканій сукні, хустині, стоїть вона в задумі та скорботі, взявшись рукою за підборіддя. Все виглядає синів своїх із фронтових доріг...

Олексій Петрович поклав квіти до її ніг і ще довго вдивлявся у постать. Нарешті тихо промовив: «Як же усі матері схожі на землі. Схожі і в радості, і в скорботі», Дехтяренківська хата і до нині стоїть в селі, поруч з магазином. З часом змінила свій початковий вигляд, бо мінялися господарі. Ще до недавнього часу до хати, як до своєрідного музею, завертали люди, щоб поклонитися пам'яті земляка, товариша, героя.

■ Іван СЄРГІЄНКО, с. Качанівка

 

����������� 

 
+1 #1 alex48096 26.04.2010 22:25
нет слов
+100
 
kylymy_150523.jpg

bezp_181120.gif

express.gif

pam_100221_02.jpg

bud_250323.jpg

brus_110423_02.jpg

pesok_220823_01.jpg