Конференція, що зібрала в залі поціновувачів творчості талановитого майстра поезії, стала своєрідним ушануванням пам'яті поета за покликанням.
Цікавою і змістовною була інформація бібліотекарів дитячої бібліотеки Шепелі Людмили Іванівни та Довгаль Оксани Вікторівни про життєвий і творчий шлях поета-лірика. Вони наголосили на тому, що твори Я.Щоголева високо поціновував Іван Франко, вважаючи, що вони є свідченням неабиякого таланту їх автора.
Конференцію продовжили учні 8-Б класу Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 імені Остапа Вишні. Читці виразно декламували напам'ять поетичні твори Я.Щоголева. Історики-краєзнавці дослідили і виступили з повідомленнями про улюблені місця Охтирщини митця. Учні розповіли, що Монастирська гора та річка Ворскла стали невичерпним джерелом творчості молодого Я.Щоголева. Він на все життя закохався в чарівний край Охтирщини, і тому його збірка отримала назву "Ворскла". Ось як писав автор: "Ворскла - моя найулюбленіша річка, що зробила мене тим, хто я є. Природно, що я хотів з'єднати її ім'я зі своїм...".
Учні-літературознавці наголосили на вагомому внеску поета-земляка в українську культуру. Він збагатив скарби поетичного слова, змалював типові народні портрети, багатобарвні картини Охтирщини, урізноманітнив поетику віршування, його поезії покладено на музику.
Бібліотекар загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 імені Остапа Вишні Хотєнова С.М. звернула увагу учасників конференції, що художня спадщина видатного українського поета-земляка Якова Івановича Щоголева заслуговує, звичайно, великої та глибокої пошани з боку охтирчан, бо він, "непривітний співець Слобожанщини", понад усе любив рідний край, його людей, природу Охтирщини.
Насамкінець прозвучали слова з вірша Юрія Вороная, члена товариства "Просвіта", відмінника освіти України, поета Охтирщини:
Тебе нема, а я думками лину
В поезію твою святу.
Земляче, Щоглину співучий,
Де брав людську ти доброту!
А як ти високо підносив
Простих людей, що люблять труд,
Надію до сердець доносив
Від темних віковічних пут.
Учасники конференції плідно попрацювали, довівши, що талантами славна земля охтирська, тут одвіку жили горді, відважні, сильні духом люди. Це вони зумовили формування світогляду Охтирщини, їх по праву можна вважати охтирським літературним феноменом.
О.П. Лисан, учитель української мови та літератури Охтирської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4