Реклама

влажн.:

давл.:


Главная arrow Разделы arrow Местные новости arrow Город arrow Газові платіжки обурили охтирчан
Газові платіжки обурили охтирчан Печать
Автор ГородА   
25.12.2017 г.
ImageДобре бути монополістом. Напевно так думали у затишних кабінетах облгазів, коли малювали у платіжках додаткові значення. «А по скільки напишемо до сплати, панове? - питалися одне одного. - А давайте по п'ять, мо хтось дурний і заплатить, а нам, дивись, свіжа копійка... Нехай буде по п'ять. І на сплату п'ять днів, щоб довго не чухались».

 

Один на один з монополістом

Кілька днів в Охтирці говорили виключно про газові платіжки, які щойно  рознесли по хатах. Причиною ажіотажу став розмір платежів у графі «До сплати». Звична й очікувана людьми цифра раптом потроїлася. Що за диво? Телефонували конторі-постачальнику, писали листи... Але, як виявилося, обурених споживачів чекала лише завчасно підготовлена прес-службою офіційна відповідь. Іншої інформації добути було практично неможливо. За телефонним номером контакт-центру (0542 76 73 04) пропонували тиснути то одиничку, то зірочку, але на з'єднання з оператором сподіватися - марно. Не надходила відповідь і на електронні листи.

Отже, якщо у листопаді місяці вами використано 174 кубічних метрів блакитного палива, що коштує за встановленим тарифом 1216 гривень, то з вас до сплати - 4117 і швиденько платіть, протягом 5 днів як отримаєте рахунок. І, щоб ви не сумнівалися, потрібні нам чотири тисячі ми наведено чорненьким, а оті ваші жалюгідні тисячу двісті вкажемо лише у графі «заборгованість», до них додамо «рекомендований платіж» за грудень на понад 400 кубів і йдіть собі, святкуйте новий рік.

 

Версія газовиків: «Нова графа в рахунку за спожитий газ допоможе уникнути пені та штрафів»

12 грудня на сайті компанії «СУМИГАЗ ЗБУТ» з'явилося роз'яснення наступного змісту:

«В рахунках за газ, спожитий в листопаді, з'явилась нова графа - рекомендований платіж. В зв'язку з чим та для чого з'явилась ця графа?

Прийнятий Верховною Радою в листопаді Закон України «Про житлово-комунальні послуги» запроваджує нарахування штрафних санкцій - пені. Згідно нового закону, пеня може з'явитись при найменшому порушенні термінів платежу за комунальні послуги та газ, адже в законі передбачено, що відсотки будуть нараховуватись за кожен день несплати.

Для чого введено рекомендований платіж?

В зв'язку з цим, постачальники газу в рахунках для споживачів ввели нову графу - рекомендований платіж на наступний місяць. Сплата рекомендованого платежу дозволить споживачам уникнути боргів за газ, а разом з ними - нарахування пені та штрафів. 

Як розраховується рекомендований платіж?

При розрахунку рекомендованого платежу по кожному споживачу враховують вартість прогнозного споживання газу в наступному місяці. Прогнозне споживання газу розраховують виходячи із середньорічного об'єму споживання, яке множиться на місячну частку (відсоток), встановлену в додатку №1 до Кодексу ГРМ для кожної групи споживання. Що стосується групи споживання, то вона визначається виходячи з того, які газові прилади встановлені та використовуються. Номер групи зазначений у нижньому лівому куті рахунку на оплату за газ».

 

Плати наперед як за інтернет!

Тобто, зарплату наперед платити ніхто не буде, а за газ - давайте авансом.

Не знаю, чи можна втішиться тим, що подібний передсвятковий викрутас вчинили не тільки у нас, а по всіх облгазах. От колеги з Кагарлика Київської області написали про ту ж біду. Тільки за їхніми словами тамошній облгаз до ідентичного з нашим роз'яснення додав кілька оригінальних уточнень, а саме: «Рекомендований платіж є не обов'язковим до сплати, а лише рекомендованим. Таку практику вже давно застосовують інші комунальні служби (обленерго наприклад). Як лідерів громадської думки просимо Вас донести споживачам, що немає причин для переживання, нова графа - це лише рекомендація, можливість як би поповнити свій рахунок, щоб потім, якщо вчасно не сплатили, не виникла заборгованість та не була нарахована пеня. Гроші в будь-якому разі залишаються на рахунку споживача (як оплата за мобільний зв'язок, інтернет тощо)».

Отже, плати наперед як за інтернет! Добре, тільки для чого я маю в хаті лічильник?

Та й закон, на який поквапилися послатися газовики трішки не про те... Його нормами визначено перелік житлово-комунальних послуг, загальні вимоги щодо їх надання, засади комерційного обліку, порядок оплати та застосування соціальних нормативів, укладання договорів.

 

В очікуванні пені...

Верховна Рада ухвалила закон «Про житлово-комунальні послуги» 9 листопада 2017 року, він є чинним від 10 грудня, але діяти почне з 10 червня 2018 року, при цьому деякі його положення вводяться в дію з 1 січня 2019 року, у тому числі й та горезвісна пеня, від якої так поспішають застерегти нас постачальники побутового газу. Йдеться про частину 1 статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Дослівно:

«Стаття 26. Відповідальність за неналежне виконання договору

1. У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином».

Отже, у сухому залишку. Пені за несвоєчасне здійснення комунальних платежів треба чекати ще два роки, за прикінцевими положеннями закону її нарахування почнеться з 1 січня 2019 року. Що називається, дожити треба.

Ініціатива стягувати пеню не нова. Пенею за борги по «комуналці» лякали ще з 1983 року. Така норма була закладена в прийнятий тоді Житловий кодекс УРСР, який з численними правками діє досі. До 1996 року вона нараховувалася в розмірі 0,01% за кожен день несплати. Потім був введений мораторій на стягнення пені, який кілька разів парламент скасовував, а потім знову вводив. Остання спроба ввести цей штраф була зроблена урядом Арсенія Яценюка, який зареєстрував у Раді законопроект, що регулює сферу ЖКГ, але він був відкликаний.

Як пояснила РБК-Україна координатор житлово-комунальних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко, введення пені - норма, скоріше, дисциплінуюча. Запрацює вона з 2019 року чи ні - поки сказати складно, але у споживачів є час розрахуватися з багаторічними боргами за ЖКГ або реструктуризувати їх. За даними Держстату, до кінця вересня сумарний борг населення за житлово-комунальні послуги склав майже 27 млрд. гривень.

«Пеня, в принципі, це цілком ефективний механізм підтримки платіжної дисципліни. Але в існуючих реаліях монополісти будуть користуватися зубожінням населення і нараховувати їм пеню по повній програмі», - вважає голова «Спілки співвласників житла України», екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. Крім того, велике питання викликає законність рішення, яким споживача зобов'язують платити до 20 числа кожного місяця. В жодному законі та нормативному акті це не закріплено.

 

Як в Охтирці повертають гроші, а в Сумах тільки збираються

Газовики ж останнім часом перебрали на себе імідж ньюсмейкерів. Вони не сходять зі стрічок новин. У Сумах, наприклад, взялися від'єднувати серед зими цілі будинки від мережі, чим спровокували народні протести й екстрені засідання у владних кабінетах. Перекриваючи людям доступ до газу, вони посилаються на строгість закону, а складаючи химерні квитанції? На стелю?..

У зв'язку із загостренням навколо газу, у Сумах вирішили запровадити практику відшкодування витрат на встановлення індивідуальних лічильників. В Охтирці над цим замислилися значно раніше, ще минулого року. Проте ініціатива дала збій на етапі її реалізації, і під Програму відшкодування потрапила обмежена кількість споживачів. Але за останніми даними ця історія триває і коло осіб, що зможуть скористатися бюджетною підтримкою, може розширитися. Про це повідомив депутат Охтирської міської ради Мирослав Нікулін, який системно виступає проти свавілля газового монополіста. 17 грудня він розмістив на одній із сторінок у Facebook оголошення для користувачів побутового газу.

«До уваги охтирчан, які проживають в будинках, які обладнані загальнобудинковими вузлами обліку природного газу! Враховуючи численні звернення, часткове відшкодування вартості встановлення індивідуальних лічильників газу у квартирах матимуть не лише споживачі, які встановили лічильник після вступу в дію відповідного рішення міської ради (тобто після 22.08.2017), а й ті, які встановили індивідуальний лічильник обліку природного газу з 01.01.2017 року», - повідомляє депутат. Про очікувані зміни свідчить і проект рішення, опублікований на сайті міської ради. Відповідну програму доповнять пунктом наступного змісту: «1.1. Дія даної Програми поширюється на мешканців міста, які встановили індивідуальний лічильник обліку природного газу з 01.01.2017 року».

Очікується, що депутати розглянуть цей проект у п'ятницю 22 грудня.

 

Анна Протасова

 

 
Реклама

bezp.gif

doma.jpg

Реклама

express.gif

dialog.gif

Реклама
Загрузка...