Главная arrow Наш город arrow Достопримечательности arrow Тут навчались гімназистки
Тут навчались гімназистки Печать
Автор Редактор   
01.06.2010 г.

Ще одна пам'ятка архітектури місцевого значення стоїть на початку вулиці Леніна (колишньої Харківської). Це сучасна школа №1. Небагато хто знає, що центральна частина будівлі є не що інше, як колишня жіноча гімназія

Бажання навчатися мали не лише хлопчики Охтирки, а й дівчатка. Для їх навчання у нашому місті ще на початку 19 ст. діяла приватна школа лані Рейхар. Тут вивчали історію, географію, алгебру, геометрію, латинську і російську мови. Заборонена українська мова вивчалася також. У 1848 році у цій приватній школі відкрили педагогічний клас - тут вихованкам давали професійну освіту, готували кваліфікованих домашніх учителів.

З квітня 1825 року існував пансіон для благородних дівиць пані Захарової. Тут мали змогу здобувати освіту і навчатися світським манерам дівчатка із заможних родин. Плата за навчання складала 400 карбованців на рік. З ними велися літературні бесіди, учениці виконували письмові завдання та брали уроки читання з поясненнями. Можливо, про цей пансіон йдеться у «Військово-статистичному описі Російської імперії» за 1850 рік: «...маємо один приватний дівочий пансіон, в якому вчителів - 2, 14 учениць».

Є ще цікава інформація, яку знаходимо в цьому ж «Описі»: «... є одна школа на 1.2 дівчат».. Розповсюдженою формою навчання серед багатих в тогочасній Охтирці було приватне, домашнє навчання.

У пореформений час в Охтирці з'явилося жіноче училище, в якому могли навчатися дівчатка не тільки вищих, але й нижчих чинів. Його «попечительницею» стала вдова Ю.Н. Бублик. Жіноче училище носило ім'я Комісарова-Костромського. Училище було відкрите як відділення попередніх класів у будинку земства. Управа виділяла на рік 410 карбованців. Після смерті Ю.Н. Бублик у 1884 році згідно з її заповітом училищу дістався двоповерховий будинок з садибою в центрі міста.

Питання освіти входили до компетенції земської управи, але вона їм недостатньо приділяла уваги. Ініціатива відкриття шкіл належала самим міщанам.

Так з'явилася жіноча прогімназія. Вона була відкрита 26 серпня 1875 року. Заняття розпочалися в тісному і незручному земському будинку. У прогімназії був один підготовчий клас і 4 основних.

У якому році прогімназія стала гімназією, невідомо, але вже у 1882 році архітектор-інженер Томсон спроектував для неї спеціальне одноповерхове цегляне приміщення, над яким пізніше збудували другий поверх. Двоповерхова, цегляна, прямокутна у плані будівля має сильно виступаючий ризаліт, де розташований вхідний вестибюль. Архітектура будівлі має яскраво виражений образ навчального закладу. Вікна світлі, високі і широкі, розташовані в ритмі по три, що відповідає класним кімнатам. Елементи декору прямолінійні і-стримані. Пілястри, карнизи, заглиблення підпорядковані прямокутній системі, виконані без ліпники за рахунок рельєфної кладки цегли. Тільки у лівому крилі вікна першого поверху мають арочну форму, що дещо пом'якшують сухість і геометричність фасаду. Споруду можна розглядати як приклад раціонального модерну в цегляному варіанті;

У 1902 році земська управа виділила для 5 і 6 класів гімназії додаткове орендоване приміщення. На той час в гімназії працювали 10 вчительок і класних дам. Навчатися було нелегко. Окрім алгебри, геометрії, тригонометрії, фізики, географії, історії, космографії, чистописання, природничої історії вивчали російську, німецьку, латинську і французьку мови. Проводилися уроки малювання, співів, гігієни та гімнастики. Крім цього вивчали педагогіку і методику викладання арифметики та російської мови. Обов'язковим був предмет - Закон Божий, який викладав священик. Гімназистки були істинно віруючими, підтвердженням цього може служити такий факт. 14 червня 1912 року серед 3 тисяч паломників з Охтирки до Бєлгорода з іконою Богоматері у Хресному ході йшли 14 учениць Охтирської жіночої гімназії. Всі дівчата носили форму встановленого зразка. Навіть зачіски у всіх були однакові - волосся гладко зачісували лише назад і заплітали в одну косу.

Випускниці жіночої гімназії складали екзамени. Хто мав намір навчатися далі на вищих жіночих курсах, тих чекали додаткові іспити. Педагогічна рада жіночої гімназії присвоювала випускницям нагороди І, II і III ступенів.

Гімназистки

Із архівних матеріалів відомо, що у жіночій гімназії в 1910-1911 н.р. навчалося 406 учениць, серед яких 357 гімназисток були охтир-ськими, решта - із сусідніх повітів. Із загальної кількості учениць потомствених дворян було 24 чол., особистих (личных) дворян - 92, духовного звання - 28, почесних громадян і купців - 32, міщан - 114, селян -112, іноземців - 4 чол.

Добудова другого поверху жіночої гімназії приходиться на 1910-1911 роки. 19 квітня 1911 року земські збори розглядали питання «об устройстве» центрального водяного опалення у приміщенні гімназії, що розширялася. Земство бажало, щоб ці роботи виконав інженер Г.Б. Лифшиц. Шість років тому він перевів на центральне парове опалення лікарню і зробив це досить уміло. Майбутнє показало, що і в жіночій гімназії така робота була виконана вчасно і якісно.

30 вересня 1911 року на 47-х повітових земських зборах ухвалили: «возбудить прошение перед господином попечителем Харьковского учебного округа об открытии в женской гимназии первого паралельного класса». У випадку відмови міська влада мала намір звернутися до міністра народної освіти. Через три роки земство виділить на утримання гімназії 500 рублів на весь 1914 рік і буде просити Управу передати жіночу гімназію відомчому міністерству.

У 1915 році інспекцією училищ на 51-х чергових повітових земських зборах буде відзначено хороші успіхи у навчанні дітей, які навчалися у 5 жіночому училищі, що існувало при жіночій гімназії.

■ Марія ПОЛІЩУК, методист туристсько-краєзнавчого напрямку МВД та ЮТ

Далі буде....

Фото - Mark, okhtyrka.biz

 
on_110720.gif

bezp.gif

Реклама
Реклама

express.gif

Реклама
Реклама

voda_230320.jpg

electro.jpg

Реклама
Загрузка...

Реклама